Středoasijský pastevecký pes je jedním z pradávných plemen, zformovalo se díky přirozenému výběru během více než čtyř tisíc let na rozlehlém území, které se dnes táhne od Kaspického moře po Čínu a od jižního Uralu po Afghanistan. Jeho předci jsou pradávná tibetská plemena, salašnická plemena různých nomádských kmenů a ty jsou úzce spřízněny s mongolskými ovčáky a tibetským mastifem. Středoasiati byli používáni především k ochraně dobytka, karavan a majetku svého pána. Byli vystaveni drsným přirozeným selekcím. Těžké životní podmínky a neustálý boj proti predátorům mělo vliv na podobu i povahu psa. Ten je silný, neohrožený a naučený šetřit energii. V zemích původu byli Středoasiaté používáni k ochraně stád proti predátorům a také jako strážný pes. Práce s plemenem začala v SSSR v roce 1930.
Středoasijský pastevecký pes je harmonicky stavěný, velký, středně dlouhý (ani dlouhého ani krátkého formátu). Má robustní, svalnaté tělo, objemné ale ne s viditelnými svaly. Pohlavní dimorfismus jasně vyjádřen. Psi jsou mohutnější a odvážnější než feny, mají více vyjádřený kohoutek a větší hlavu. Plná dospělost je dosažena až ve třech letech věku.
O nás
Zabýváme se chovem Středoasijských pasteveckých psů v chovné stanici VON LIFE BALL a Kavkazských pasteveckých psů v chovné stanici STRÁŽCE STÁDA.
Všechny pastevecké psy chováme na dvou skutečných farmách mezi hospodářskými zvířaty. Jedna farma se zabývá chovem koní, ovcí, koz, australských pštrosů EMU a slepic. Druhá farma chovem jerseyských krav, hus pomořanských, kachen a krůt bronzových. To naším psům dává zcela vyrovnanou povahu, jakou můžete najít u psů v zemi původu, avšak v Evropě v běžných CHS málokdy.